بیوگرافی جان مینارد کینز
بیوگرافی جان مینارد کینز
اسفند 9, 1398
مصاحبه جذاب و متفاوت با بیل گیتس
مصاحبه جذاب و متفاوت با بیل گیتس
اسفند 9, 1398

بزرگترین موفقیت های اپل در زمان مدیریت استیو جابز

مدیریت استیو جابز

بدون شک خلاقیت استیو جابز و تصمیم های صحیح او مهمترین عوامل موفقیت اپل می باشند. استیو جابز، اپل را از یک شرکت معمولی به یکه تاز فناوری، بزرگترین تولید کننده تبلت، تلفن هوشمند و پخش کننده موسیقی تبدیل کرد. متاسفانه استیو جابز به دلیل مشکلات جسمی و بیماری شدید مجبور به ترک اپل شد و جای خود را به Tim Cook داد. در این مقاله ۱۰ موفقیت بزرگ اپل را در زمان فرمانروایی استیو جابز مرور می کنیم.

تاسیس اپل سال ۱۹۷۶

استیو جابز در سال ۱۹۵۵ به دنیا آمد او در سال ۱۹۷۶ یعنی در سن ۲۱ سالگی با یکی از دوستان خود، Steve Woziak شرکت اپل را تاسیس کرد.

شما استخدام می شوید سال ۱۹۸۳

پس از گذشت چند سال متلاطم، اپل به یک مدیرعامل جدید نیاز پیدا کرد سپس استیو جابز مدیرعامل شرکت پپسی، John Scullery را با این جملات راضی کرد تا شرکت اش را ترک کند و به اپل بپیوندد: “دوست داری تا انتهای عمرت به فروش آب و شکر بپردازی یا با من همراه شوی و جهان را تغییر دهی؟ ” پس از آن John Scullery مدیریت اپل را قبول کرد.

موفقیت بدون اپل سال ۱۹۸۵

استیو جابز در ۲ سپتامبر ۱۹۸۵ و پس از چندین سال مدیریت اپل در مقابل اعضای هیئت مدیره شرکت ایستاد و اعلام کرد “من در این رابطه بسیار فکر کرده ام و تصور می کنم الان زمان آن فرا رسیده تا به زندگی خودم بپردازم. من الان ۳۰ سال سن دارم.” او سپس استعفا داد و این بار برروی ایده های مختلف در زمینه نرم افزار فعالیت کرد و در سال ۱۹۸۹ یک کمپانی جدید به نام NeXT را فعال کرد. او قصد داشت نسل جدید کامپیوترهای شخصی را تولید نموده تا اپل را شرمنده کند. ولی این موضوع هیچ وقت محقق نشد و پس از گذشت ۸ سال تلاش شرکت Next بخش سخت افزار خود را در سال ۱۹۹۳ تعطیل کرد و جابز متوجه شد که نمی تواند صنعت سخت افزار را متحول کند. اما استیو جابز بخش نرم افزار شرکت را توسعه داد و سیستم عامل NextStep را براساس فناوری روز آن زمان یعنی OOP – Object Oriented Programming توسعه داد. شرکت NexT در سال ۱۹۹۷ توسط اپل خریداری شد.

استیو جابز در سال ۱۹۸۶ بخش کامپیوتری شرکت Lucasfilm را خرید و آن را به یک شرکت مستقل به نام Pixar تبدیل کرد. پیکسار که با تولید فیلم Toy Story که توسط Walt Disney منتشر شد بسیار محبوب شد و عنوان پرفروش ترین فیلم انیمیشن زمان خود را کسب کرد. در مجموع برای استیو جابز حدود ۱.۵ میلیارد دلار درآمد بدست آورد.

استیو جابز یکی از موسسین و عضو هیئت مدیریه شرکت نرم افزاری NeXT Software بود که بعد ها در سال ۱۹۹۷ توسط Apple خریداری شد. قبل از تاسیس NeXT استیو جابز یکی از موسسین و رئیس هیئت مدیریه Apple Computer بود. او اپل را با محصولاتی همچون Apple II، Macintosh و چاپگر LaserWriter به یک شرکت ۲ میلیارد دلاری تبدیل کرد.

جابز به اپل بازگشت سال ۱۹۹۷

استیو جابز به عنوان مدیرعامل موقت به اپل بازگشت و بلافاصله Newton, Cyberdog و OpenDoc را متوقف کرد. کارمندان اپل از دیدار با جابز و اخراج شدن بیم داشتند. اما در همین زمان یک طراح بریتانیایی به نام Jonathan Ive با اطمینان و بدون ترس به سمت جابز آمد. ارتباط بین Ive و اپل باعث خلق محصولات زیبا و متفاوت و محبوبیت و فروش محصولات اپل گردید.

ساخت کامپیوترهای رومیزی فوق العاده زیبا سال ۱۹۹۸

اپل در سال ۱۹۹۸، طراحی کامپیوتر را تغییر داد و آن را زیبا و قابل قبول برای انسان های عادی کرد. در پنج ماه اول عرضه کامپیوتر رومیزی iMac G3، اپل بیش از ۸۰۰,۰۰۰ دستگاه از آن را بفروش رساند. در این زمان اپل مجددا متولد شد.

iPod صدای موزیک را تغییر داد سال ۲۰۰۱

اپل شاخه جدیدی را به لیست محصولاتش اضافه کرد. با فروش بیش از ۲۵۰ میلیون دستگاه، پخش کننده موسیقی اپل، iPod تبدیل به یک نماد شد. iPod در حال حاضر محبوب ترین پخش کننده موسیقی دنیا است.

تلفن رویایی در سال ۲۰۰۷

استیو جابز تصمیم به تولید تلفن همراه گرفت. اپل تلفن متفاوت و فوق العاده زیبای iPhone را ابداء کرد، تلفنی که باعث تحول در تلفن های هوشمند گردید و الگو اصلی تمام تولید کننده های تلفن شد.

شروع کار App های عظیم سال ۲۰۰۸

زمانی که iOS برای تولید نرم افزار در دسترس تولید کننده ها قرار گرفت ساخت Appهای iPhone آغاز شد تا جایی که در حال حاضر بیش از ۱۶ میلیارد نرم افزار در App Store اپل وجود دارد.

برگشت به جنگ سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱

استیو جابز در سال ۲۰۰۳ دچار سرطان لوزالمعده شد. جابز پس از معالجات از شرر سرطان رها شد و به زندگی عادی برگشت اما در سال ۲۰۰۹ سرطان دوباره به سراغ او آمد و حدود ۶ ماه درگیر درمان بود و پس از پیوند کبد، مجددا به کار خود برگشت و در همین زمان iPhone 4 و تبلت iPad را معرفی کرد. در سال ۲۰۱۱ و در زمان یک مرخصی درمانی دیگر او مجددا به اپل بازگشت و iPad 2 را معرفی کرد.

حقیقت را آنطور که هست بیان کن سال ۲۰۱۰

زمانی که یکی از مشتریان اپل به نام Aram به استیو جابز ایمیل زد و اعلام کرد زمانی که آیفون ۴ خود را به صورت خاصی در دست می گیرد آنتن دهی آن به شدت کم می شود، استیو جابز به او در چند کلمه پاسخ داد “فقط از دست گرفتن تلفن به آن شکل پرهیز کن”

استیو جابز ما به تو احترام می گذاریم و به خاطر تلاش ها و ابداعاتت سپاسگذاریم.

منبع: T3 Sep 2011

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + چهارده =